Polecamy

Poznaj budowę swojego kręgosłupa

Jak długotrwałe noszenie ciężaru wpływa na kręgosłup?

Kręgosłup z reguły nie jest częścią naszego ciała, której na co dzień poświęcamy więcej uwagi. Ewentualnie, kiedy odczuwamy w tej okolicy ból, który nie ustępuje zbyt szybko. Wtedy też zaczynamy o nasz kręgosłup dbać, zwracamy uwagę na to, jak siedzimy, śpimy itp. Ale kiedy tylko dolegliwości bólowe ustępują, wracamy do poprzednich nawyków i zapominamy o podporze całego naszego ciała, dopóki znowu nie zacznie boleć.

Wiele osób nie wie i nie zdaje sobie sprawy, że utrzymywanie kręgosłupa w dobrej kondycji jest niezwykle ważne, bowiem bagatelizowanie wad postawy może przynieść w przyszłości różne powikłania chorobowe i znaczny dyskomfort. Obecnie wady kręgosłupa uznane są za jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych. Jakie są wobec tego ich rodzaje i co może je powodować?

Rodzaje wad kręgosłupa

Najczęściej występująca wada to skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Oznacza ona odchylenie linii kręgosłupa od jego fizjologicznego, prawidłowego stanu. Ma charakter trójpłaszczyznowy, czyli występuje w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej oraz poprzecznej. Pierwszą z nich rozumiemy przez wygięcie kręgosłupa w lewą lub prawą stronę. Odchylenie w płaszczyźnie strzałkowej pogłębia naturalnie występującą krzywiznę - kifozę lub lordozę. Z kolei w poprzecznej powoduje rotację kręgów, co w konsekwencji doprowadza do wykształcenia się garbu. Skolioza wykształca się najczęściej w okresie dzieciństwa i przez lata następuje jej pogłębienie. Może mieć różne stadium zaawansowania, a najpoważniejszego z nich - o skrzywieniu przekraczającym 60 stopni nie da się już skorygować.

Kolejną wadą kręgosłupa jest lordoza, określana również jako plecy wklęsłe. Naturalnie występuje w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym. Natomiast plecy wklęsłe odznaczają się charakterystycznym, nienaturalnym wygięciem kręgosłupa do przodu w obszarze odcinka lędźwiowego. Wada ta objawia się wypięciem brzucha, uwypuklonymi pośladkami, a także przodopochyleniem miednicy.

Skolioza kręgosłupa

Spowodowana jest głównie utrzymywaniem niewłaściwej postawy ciała, co w długim okresie doprowadza do wykształcenia się wady. Ponadto do jej wykształcenia może prowadzić brak ruchu, otyłość, ale też wykonywanie ćwiczeń na siłowni w niewłaściwy sposób. Nieleczona, pogłębia się, wywołując bóle w dole pleców, artretyzm czy nieprawidłowości w obrębie funkcjonowania narządów wewnętrznych.

Kifoza oznacza plecy okrągłe, czyli patologiczne wygięcie kręgosłupa do tyłu, w obrębie odcinka piersiowego. Bardzo często współwystępuje z nią lordoza szyjna - nienaturalne pochylenie głowy w przód. Kifoza objawia się odstającymi łopatkami, wysunięciem barków do przodu, przez co następuje spłaszczenie klatki piersiowej i przykurcze mięśni w tym obszarze. W następstwie może to doprowadzić do upośledzenia funkcji oddechowej oraz pojawienia się dolegliwości bólowych. Plecy okrągłe to wada wrodzona lub nabyta przez utrzymywanie nieprawidłowej pozycji podczas nauki, pracy, ale także pojawić się może w konsekwencji chorób takich jak krzywica lub gruźlica.

Wadą kręgosłupa są również tzw. plecy płaskie. Jak wiadomo, w budowie kręgosłupa wyróżniamy naturalnie występujące krzywizny, a plecy płaskie odznaczają się ich brakiem. Doprowadza to do tego, że podpora naszego ciała nie do końca może spełniać swoje funkcje, jej części ulegają przeciążeniu i powodują wykształcenie się zwyrodnień. Głównym podłożem tej wady jest siedzący tryb życia.

Leczenie

Kiedy podejrzewasz, że możesz mieć wadę kręgosłupa, powinieneś zgłosić się do odpowiedniego specjalisty, który rozpocznie diagnostykę oraz leczenie. Głównie stosuje się gimnastykę korekcyjną, specjalistyczne gorsety, zaleca się również pływanie. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja. Wykryta w początkowych stadiach wada jest całkowicie usuwalna, a nieleczona - niestety pogłębia się i dochodzi do stanu, w którym już nic nie można zrobić.

Zobacz

Poznaj budowę swojego kręgosłupa

Kręgosłup stanowi bardzo istotny narząd - to właśnie dzięki niemu utrzymujemy pionową...

Budowa kręgosłupa

Kręgosłup jest jest najważniejszą częścią szkieletu, jeśli nie całego ciała. Osłania...