Polecamy

Statut Fundacji

Budowa kręgosłupa

Zadbaj o kręgosłup

Poznaj sposób na kłopoty z kręgosłupem w biurze

Biuro jest miejscem, które kojarzy się z długim przebywaniem w tej samej pozycji. Praca na komputerze w mało komfortowych warunkach wpływa nie tylko na samopoczucie, ale i na jakość pracy. Warto więc o siebie zadbać przynajmniej z tych dwóch powodów. Czy istnieje jednak szybkie remedium na dokuczliwy ból kręgosłupa?

Skąd się bierze dyskomfort i jak najprościej się go pozbyć?

Często nie zdajemy sobie sprawy, ile czynników wpływa na utrzymywanie się złej postawy ciała podczas pracy w biurze. Zamiast siedzieć na krześle i opierać się całymi plecami o jego oparcie, tylko na nim przysiadamy. Fotel często nie jest wyprofilowany odpowiednio pod ciało człowieka, dlatego długie godziny spędzamy w niewygodnej pozycji z napiętymi mięśniami, czego efektem jest ich niedotlenienie. Łączy się to również z bólami i zawrotami głowy, a także drętwieniem rąk i bólem barków.

Przede wszystkim, należy zadbać o prawidłową linię kręgosłupa. Jeśli nie możesz pracować na stojąco, postaraj się o prawidłowe ułożenie ciała na fotelu. Obie stopy powinny opierać się o ziemię, natomiast plecy muszą być odchylone na więcej niż sto dwadzieścia stopni. Najlepiej byłoby ściągnąć łopatki do tyłu, nie wysuwać głowy do przodu w odcinku szyjnym i dać oparcie odcinkowi lędźwiowemu kręgosłupa - jeśli nie ma możliwości siedzenia na wyprofilowanym fotelu, warto podłożyć sobie pod plecy poduszkę. Nie poleca się również nakładania nogi na nogę, ponieważ wykrzywia to miednicę i kręgosłup.

Warto też co jakiś czas zmienić położenie ciała - można się przeciągać, wstawać, robić skłony i poprawiać na siedzeniu. Najłatwiejsze ćwiczenia wykonasz nie ruszając się z miejsca. Przykładowo, możesz usiąść tak, by plecy stykały się z fotelem, spleść dłonie z tyłu głowy i wypchnąć klatkę piersiową do przodu na dziesięć sekund. Możesz też usiąść prosto, ściągnąć ze sobą łopatki poprzez splecenie rąk za plecami i odgiąć do tyłu głowę. Kilkukrotne powtarzanie tych ćwiczeń z pewnością się opłaci.

Praca w biurze

Walka ze stresem - jak nauczyć się relaksować?

Praca w biurze bywa też stresująca - ostatnie poprawki w raportach i deadliny z pewnością działają na emocje każdego pracownika. Dyskomfort emocjonalny jeszcze silniej działa na perfekcjonistów, a przecież każdy chce wykonywać swoją pracę jak najlepiej. Zdenerwowanie pociąga za sobą reakcje fizyczne - mimowolne napinanie i skurcze mięśni powodują utrzymujące się, długotrwałe napięcie. Zawsze jednak możesz znaleźć chwilę na proste ćwiczenia.

Wystarczy, że staniesz prosto, zrobisz wdech i wespniesz się na palce, napinając przy tym mięśnie. Opadając na stopy, możesz je rozluźnić. Następnie ugnij kolana i wypuść powietrze, przykucnij i rozluźnij się, opierając ręce na podłodze. A kiedy znów staniesz prosto - złap się za boki i wykonaj skręty tułowia w prawo oraz w lewo. Kiedy znów wrócisz do pracy i dopadnie Cię złe samopoczucie - spróbuj kręcenia barkami w obie strony.

Opisane wyżej ćwiczenia nie są wymagające, ale pozwolą się odpowiednio zrelaksować. Oczywiście nie zastąpią wizyty na siłowni czy treningu po pracy, więc jeśli masz taką możliwość - nie zastanawiaj się nad tym długo. Coraz więcej firm i korporacji udostępnia również możliwość ćwiczeń swoim pracownikom w przyległych siłowniach, co w szerszej perspektywie z pewnością przyniesie dużo korzyści. W wielu klubach można ćwiczyć jogę, pilates, a nawet zajęcia na “zdrowe plecy”.

Czy można zrobić coś więcej?

Nie należy również zapominać o odpowiedniej regeneracji i żywieniu. Jeśli zapewnimy sobie odpowiednio dużo snu w wygodnej pozycji, na materacu podpierającym szyję i plecy, z pewnością wstaniemy naładowani pozytywną energią. Jeśli zaś chodzi o żywienie, warto odstawić słodycze i tłuste produkty na rzecz nabiału obfitującego w wapń i białko, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kości.

Zobacz

Noszony rodzaj obuwia dla pozytywnej i negatywnej...

Jako główne czynniki bólów kręgosłupa uznaje się brak ruchu i siedzący tryb pracy...

Jakie nawyki negatywnie wpływają na nasz...

Nasze codzienne, utarte przez lata przyzwyczajenia, mogą wpłynąć na pogorszenie stanu...

Wpływ noszenia rzeczy na nasz kręgosłup

Kręgosłup to niezwykle ważny narząd umożliwiający nam poruszanie. Ponadto ochrania rdzeń...