Polecamy

Aktywność sportowa dla kręgosłupa

Noszony rodzaj obuwia dla pozytywnej i negatywnej postawy kręgosłupa

Budowa kręgosłupa

Poznaj budowę swojego kręgosłupa

Kręgosłup stanowi bardzo istotny narząd - to właśnie dzięki niemu utrzymujemy pionową postawę oraz możemy się poruszać. Ważną rolę, którą spełnia ponadto podpora naszego organizmu, jest zabezpieczenie rdzenia kręgowego. Kręgosłup to niesamowicie ciekawy element organizmu człowieka. Jak więc dokładnie wygląda jego budowa?

Elementy budowy naszego kręgosłupa

Podstawowy element ludzkiego szkieletu, czyli kręgosłup, składa się z 33 lub 34 kręgów. Są to kości kształtem przypominające pierścienie, ułożone jedna na drugiej, które różnią się między sobą budową oraz wielkością. W środkowej części kręgu znajduje się otwór - to właśnie przez niego przebiega rdzeń kręgowy, stanowiąc jego ochronę przed uszkodzeniem czy przerwaniem. Ponadto kręgosłup podzielony jest na pięć odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy oraz ogonowy.

Idąc od góry - mamy odcinek szyjny, składający się z 7 kręgów, jednocześnie najmniejszych ze wszystkich. Łączy on czaszkę z piersiową częścią kręgosłupa. Ta część jest delikatnie, naturalnie przekrzywiona tworząc tzw. lordozę szyjną. Charakterystyczną cechą odcinka szyjnego jest jego ruchomość, gdyż jego niezwykła budowa pozwala na obracanie głową, a także zginanie i prostowanie szyi.

Następny w kolejności jest odcinek piersiowy. W strukturze jego budowy wyróżnić można 12 kręgów, które połączone są z przyległymi częściami kręgosłupa strukturami więzadłowymi, a także stawami międzykręgowymi. Dodatkowo występujące w tym elemencie szkieletu kręgi łączą się z parą żeber, wspólnie chroniąc narządy wewnętrzne. W tej części również występuje naturalna krzywizna - kifoza piersiowa i jest to wygięcie ku tyłowi.

z czego składa się kręgosłup

Najmocniej obciążoną częścią kręgosłupa jest odcinek lędźwiowy. Składa się z 5 kręgów i stanowi połączenie między odcinkiem piersiowym a kością ogonową. Dodatkowo jak w poprzednich odcinkach występuje tu krzywizna i jest to lordoza lędźwiowa. Podnoszenie ciężarów czy przenoszenie przedmiotów o dużych gabarytach może powodować dolegliwości bólowe właśnie w obrębie tej części, które nie powinny być ignorowane. Dlatego, by wzmocnić mięśnie tego obszaru, należy wykonywać specjalne ćwiczenia rozciągające oraz mobilizujące.

Kolejną częścią podpory naszego organizmu jest odcinek krzyżowy. W jego obrębie mamy 5 zrośniętych ze sobą kręgów, które razem tworzą jedną całość. To właśnie on łączy kręgosłup i kości miednicy. Występujące w tym obszarze zwyrodnienia najczęściej spowodowane są przeciążeniami stawów biodrowo-krzyżowych. Przyczynić się mogą do uczucia dyskomfortu i pojawienia się bólu czy trudnych do wyleczenia zapaleń.

Końcowym elementem kręgosłupa jest kość ogonowa, zwana inaczej guziczną. Składa się z 4 do 5 zrośniętych, niewielkich kręgów. Umiejscowiona jest poniżej odcinka krzyżowego, na samym dole kręgosłupa. Połączona z nim za pomocą wyrostków stawowych. Obecnie przez wielu uważana jest ona za zbędną i stanowiącą pozostałość po ,,przodkach” oraz dowód ewolucji. W jej obrębie znajduje się wiele przyczepów mięśni, ścięgien oraz więzadeł.

Dbajmy o nasz kręgosłup

Jeśli chcesz utrzymać swój kręgosłup w dobrej kondycji, musisz pamiętać o tym, aby na co dzień o niego dbać. Wypracowanie pewnych schematów zachowania i niewielka zmiana rutyny wpłynie na poprawę Twojego samopoczucia i uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Nie należy zbytnio obciążać swoich pleców, a zamiast torby zdecydować się na plecak. Dzięki poznaniu budowy swojego kręgosłupa, wiesz już na czym opiera się Twoje całe ciało.

Zobacz

Wady kręgosłupa

Kręgosłup z reguły nie jest częścią naszego ciała, której na co dzień poświęcamy...

Budowa kręgosłupa

Kręgosłup jest jest najważniejszą częścią szkieletu, jeśli nie całego ciała. Osłania...