STATUT
„FUNDACJI McKLEIN”
(„Statut”)
Rozdział I
Postanowienia Ogólne
§ 1.
-
„Fundacja McKlein” zwana dalej „Fundacją” została ustanowiona przez Artura Sadowskiego, zwanego dalej „Fundatorem”, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Bartłomieja Jabłońskiego w kancelarii notarialnej w Warszawie, w dniu 19 stycznia 2018 roku Rep. A nr 511/2018.
-
Fundacja posiada osobowość prawną.
-
Fundacja jest organizacją pozarządową prowadzącą działalność pożytku publicznego w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
-
Fundacja działa na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa regulujących działalność organizacji pożytku publicznego, w tym fundacji oraz postanowień niniejszego Statutu.
§ 2.
Siedzibą Fundacji jest Warszawa.
§ 3.
Terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów statutowych może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 4.
Fundacja może używać pieczęci z danymi identyfikacyjnymi Fundacji. Pieczęć może ponadto zawierać znak (logo Fundacji). Wzór pieczęci i loga ustanawia Zarząd Fundacji.
§ 5.
Fundację powołuje się na czas nieoznaczony.
§ 6.
-
Fundacja może tworzyć i prowadzić placówki podległe Fundacji, a także łączyć się z inną fundacją o zbliżonym zakresie działań.
-
Fundacja może przystępować do stowarzyszeń i innych organizacji, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, o zbliżonych celach działania.
§ 7.
-
Fundacja może ustanawiać odznaki honorowe oraz przyznawać je, wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym, zasłużonym dla realizacji celów obranych przez Fundację lub dla samej Fundacji.
-
Zasady przyznawania odznak, nagród i wyróżnień ustalone zostaną w regulaminie przyznawania odznak honorowych, nagród i wyróżnień, ustalonym przez Zarząd.
Rozdział II
Cele i zasady działalności statutowej
§ 8.
Celem Fundacji jest:
-
promocja zdrowia, w tym profilaktyka chorób kręgosłupa;
-
upowszechnianie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i ergonomii podnoszenia i noszenia ciężkich przedmiotów.
§ 9.
-
Fundacja realizuje swój cel poprzez:
-
prowadzenie edukacji, organizowanie poradnictwa i konsultacji, szkoleń, instruktaży, warsztatów, a także organizowanie sympozjów, seminariów, kongresów, wykładów i odczytów;
-
działalność wydawniczo- edytorską;
-
tworzenie, prowadzenie oraz promowanie serwisów internetowych o tematyce związanej z celem Fundacji;
-
współpracę z organami państwowymi i samorządowymi, instytucjami samorządu lokalnego oraz organizacjami pozarządowymi,
-
współpracę międzynarodową z organizacjami i innymi podmiotami zajmującymi się problematyką zbieżną z celem Fundacji;
-
prowadzenie kampanii społecznych za pośrednictwem dostępnych mediów.
-
Działalność statutowa Fundacji jest finansowana przez Fundację”.
Rozdział III
Majątek i dochody Fundacji
§ 10.
-
Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski, wniesiony przez Fundatora w kwocie pieniężnej 1.000,00 zł (słownie: jeden tysiąc złotych), oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku jej działania, w tym także środki pieniężne, papiery wartościowe, nieruchomości i ruchomości oraz inne składniki majątkowe.
-
Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej oraz w walutach obcych we właściwych bankach, zgodnie z przepisami prawa.
-
Majątek Fundacji służy realizacji jej celów statutowych.
§ 11.
-
Dochody Fundacji pochodzić mogą z:
-
darowizn, spadków, zapisów,
-
dotacji, subwencji, grantów oraz innych nieodpłatnych przysporzeń od instytucji państwowych oraz osób prawnych,
-
dotacji, subwencji, grantów i innych nieodpłatnych przysporzeń z funduszy Unii Europejskiej,
-
dochodów z majątku ruchomego i nieruchomego Fundacji, z innych aktywów oraz praw majątkowych, w szczególności papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych dostępnych na rynku kapitałowym,
-
odsetek od depozytów bankowych,
-
Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową.
§ 12.
-
Majątek Fundacji może być lokowany na rachunkach i lokatach bankowych oraz w środkach trwałych.
-
Dochody pochodzące ze źródeł, o których mowa w § 11, mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
-
W sprawach przyjmowania darowizn oraz spadkobrania przewidziane przepisami prawa oświadczenia woli w imieniu i na rzecz Fundacji składa Zarząd.
-
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
§ 13.
-
Fundacja nie może udzielać pożyczek, ani zabezpieczać swoim majątkiem zobowiązań w stosunku do Fundatora, członków organów Fundacji, jej pracowników oraz osób, z którymi Fundator, członkowie organów Fundacji lub jej pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli (zwanych dalej „Osobami Bliskimi”).
-
Żaden składnik majątku Fundacji nie może być przekazywany na rzecz Fundatora, członków organów Fundacji ani jej pracowników oraz ich Osób Bliskich, na zasadach innych, niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności nie może być przekazywany bezpłatnie lub na warunkach preferencyjnych.
-
Majątek Fundacji nie może być wykorzystywany na rzecz Fundatora, członków organów Fundacji lub jej pracowników oraz ich Osób Bliskich, chyba że wykorzystanie to wynika bezpośrednio ze statutowego celu Fundacji.
-
Fundacja nie może dokonywać na szczególnych zasadach zakupów towarów lub usług od Fundatora, członków organów Fundacji, jej pracowników lub ich Osób Bliskich bądź podmiotów, w których uczestniczy Fundator, członkowie organów Fundacji, jej pracownicy lub ich osoby bliskie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
§ 14.
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, wtedy gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że wartość ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku przewyższa długi spadkowe.
Rozdział IV
Organy Fundacji
§ 15.
Organem Fundacji jest:
- Zarząd;
- Fundator.
§ 16.
-
W skład zarządu wchodzi od 1 do 3 członków powoływanych na czas nieoznaczony.
-
Pierwszy skład Zarządu, a także kolejnych członków Zarządu, powołuje i odwołuje Fundator. Fundator określa liczbę członków Zarządu i skład Zarządu, oraz w przypadku ustalenia zarządu wieloosobowego wyznacza także Prezesa Zarządu.
-
W razie śmierci Fundatora lub w innych przypadkach utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych, liczbę członków zarządu określają i nowych członków Zarządu powołują pozostali członkowie Zarządu w drodze jednomyślnej uchwały. W przypadku, gdy Zarząd jest wieloosobowy Członkowie Zarządu wybierają ze swego grona Prezesa Zarządu.
-
Członkostwo w Zarządzie wygasa z chwilą śmierci, pisemnej rezygnacji złożonej na ręce Fundatora, a w przypadku jego śmierci lub innych przypadkach utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych- na ręce Zarządu, odwołania lub prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, a także w przypadku pozbawienia praw publicznych albo ograniczenia lub utraty zdolności do czynności prawnych.
-
Odwołanie członka Zarządu następuje w szczególności w przypadku:
-
choroby powodującej trwałą niezdolność do sprawowania funkcji,
-
nienależytego wypełniania funkcji członka Zarządu,
-
istotnego naruszenia postanowień niniejszego statutu,
-
zaistnienia przyczyn innych niż wymienione powyżej, jeżeli uniemożliwiają należyte wykonywanie sprawowanej funkcji.
-
-
W przypadku śmierci Fundatora lub w innych przypadkach utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych, członek Zarządu może zostać odwołany przez pozostałych członków Zarządu w drodze jednomyślnej uchwały.
§ 17.
-
Członkowie Zarządu mogą pełnić funkcje kierownicze w powoływanych przez Fundację jednostkach organizacyjnych.
-
Członkowie Zarządu mogą pozostawać z Fundacją lub jej jednostką organizacyjną w stosunku pracy.
-
Członkowie Zarządu mogą pobierać za pracę w Zarządzie lub jednostce organizacyjnej Fundacji wynagrodzenie. Wysokość wynagrodzenia członków Zarządu określa Fundator. Wysokość wynagrodzenia nie może być wyższa niż określona przepisami o działalności pożytku publicznego. W przypadku śmierci Fundatora lub w innych przypadkach utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych, wysokość wynagrodzenia dla danego członka Zarządu ustalają pozostali członkowie Zarządu w drodze jednomyślnej uchwały.
-
Przy zawarciu umowy o pracę z członkiem Zarządu, Fundację reprezentuje pełnomocnik powołany przez Fundatora, a w przypadku śmierci Fundatora- przez pozostałych członków Zarządu w drodze jednomyślnej uchwały.
§ 18.
-
Członkiem Zarządu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, a także osoba, która nie ma zdolności do czynności prawnych lub posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych, jak również osoba pozbawiona praw publicznych.
§ 19.
Do Zarządu należy podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach dotyczących działania Fundacji.
§ 20.
-
Zarząd kieruje działalnością oraz prowadzi bieżące sprawy Fundacji, a także reprezentuje ją na zewnątrz.
-
Do zadań Zarządu należy w szczególności:
-
opracowanie rocznych i wieloletnich planów jej działania,
-
sporządzanie sprawozdań merytorycznych z działalności Fundacji,
-
sporządzanie sprawozdań finansowych Fundacji;
-
sprawowanie pieczy nad majątkiem Fundacji,
-
przyjmowanie subwencji, dotacji, grantów, darowizn, spadków i zapisów,
-
ustalanie wielkości zatrudnienia, zasad wynagradzania oraz wielkości środków na wynagrodzenia i nagrody dla pracowników Fundacji;
-
kierowanie bieżącą działalnością Fundacji, odpowiedzialność za realizację jej celów statutowych oraz wyniki działalności finansowo-gospodarczej,
-
występowanie do Fundatora z wnioskami o wprowadzenie zmian w statucie Fundacji, połączenie z inną fundacją oraz o wyrażenie zgody na likwidację Fundacji,
-
powoływanie i likwidowanie jednostek organizacyjnych podległych Fundacji, zatwierdzanie ich regulaminów organizacyjnych, a także powoływanie i odwoływanie kierownictwa tych jednostek,
-
podejmowanie decyzji w przedmiocie przystępowania do stowarzyszeń i innych organizacji,
-
przyznawanie wyróżnień, nagród, odznak honorowych osobom zasłużonym dla Fundacji,
-
podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach nieprzekazanych do kompetencji innych organów mocą niniejszego statutu.
-
§ 21.
Fundację reprezentuje każdy członek Zarządu samodzielnie.
§ 22.
-
Pracami Zarządu kieruje Prezes, a w razie jego nieobecności wskazany przez niego inny członek Zarządu.
-
Posiedzenia Zarządu zwołuje się w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz na pół roku.
-
Posiedzenie Zarządu może zwołać każdy członek Zarządu.
-
O posiedzeniu należy powiadomić wszystkich członków Zarządu nie później niż na tydzień przed terminem posiedzenia. Zawiadomienie i posiedzeniu następuje za pośrednictwem poczty elektronicznej, a w razie braku takiej możliwości – telefonicznie. W sytuacjach nadzwyczajnych posiedzenia Zarządu mogą odbywać się bez zachowania terminów, o których mowa w zdaniu 1.
-
Szczegółowy tryb i zasady procedowania mogą zostać określone w uchwalonym przez Zarząd regulaminie.
-
Fundator może uczestniczyć w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
§ 23.
-
Zarząd podejmuje decyzje w formie uchwał zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jego członków. W razie równej ilości głosów rozstrzyga głos Prezesa Zarządu.
-
Głosowania Zarządu są jawne.
-
Uchwały są protokołowane i podpisywane przez obecnych na posiedzeniu członków Zarządu.
Rozdział V
Postanowienia końcowe
Oddział I
Zmiany statutu
§ 24.
-
Zmian w statucie Fundacji dokonuje Fundator na wniosek Zarządu. W przypadku śmierci Fundatora lub w innych przypadkach utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych, zmian w statucie Fundacji dokonuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały wszystkich członków Zarządu.
-
Zmiany statutu mogą dotyczyć także celów, dla realizacji których Fundacja została ustanowiona.
Oddział II
Połączenie z inną fundacją
§ 25.
-
Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
-
Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
§ 26.
Decyzję w sprawie połączenia z inną fundacją podejmuje Fundator na wniosek Zarządu. Zarząd występuje z wnioskiem o połączenie z inną Fundacją po podjęciu jednomyślnej uchwały w tej sprawie. W przypadku śmierci Fundatora lub w innych przypadkach utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych, decyzję o połączeniu z inną fundacją podejmuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały wszystkich swoich członków.
Oddział III
Likwidacja Fundacji
§ 27.
-
Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
-
Likwidatorów Fundacji w liczbie od 1 do 3 powołuje i odwołuje Fundator. W przypadku śmierci Fundatora lub w innych przypadkach utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych, likwidatorów Fundacji nie wybiera się, a funkcję likwidatorów pełnią aktualni członkowie Zarządu Fundacji.
§ 28.
Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały za zgodą Fundatora. W przypadku śmierci Fundatora lub w innych przypadkach utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych, decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały wszystkich członków Zarządu.
§ 29.
Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji zostaną przeznaczone na rzecz działających w Rzeczpospolitej Polskiej fundacji o zbliżonych celach. Decyzję o przeznaczeniu środków finansowych i majątku pozostałego po likwidacji Fundacji, w tym w zakresie wyboru podmiotu, któremu ww. środki oraz majątek zostanie przekazany, podejmuje Fundator, a w razie śmierci Fundatora lub w innych przypadkach utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych- Zarząd Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały wszystkich członków Zarządu.
Oddział IV
Nadzór nad działalnością fundacji
§ 30.
Nadzór nad działalnością Fundacji w zakresie oznaczonym w ustawie z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 1984 r. Nr 21, poz. 97 ze zm.) sprawuje minister właściwy ds. zdrowia.
Zobacz
Noszony rodzaj obuwia dla pozytywnej i negatywnej...
Jako główne czynniki bólów kręgosłupa uznaje się brak ruchu i siedzący tryb pracy...
Aktywność sportowa dla kręgosłupa
Zdrowy kręgosłup, jako ochrona i “rusztowanie” całego ciała, stanowi...
Poznaj sposób na kłopoty z kręgosłupem w...
Biuro jest miejscem, które kojarzy się z długim przebywaniem w tej samej pozycji. Praca na...