Aktywność sportowa dla kręgosłupa
Zdrowy kręgosłup, jako ochrona i “rusztowanie” całego ciała, stanowi najważniejszy element układu kostnego w ciele człowieka. Coraz więcej ludzi skarży się na bóle związane z plecami. Na szczęście przyczynę łatwo wyeliminować - wystarczy kilka ćwiczeń dziennie, by zapewnić sobie całkowitą sprawność i dobre samopoczucie. Czy warto jednak poświęcać swój czas na wymagające ćwiczenia?
Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia na kręgosłup?
Kręgosłup stanowi podporę całego ciała człowieka. Jego stabilność zapewnia odpowiednią postawę ciała, osłania rdzeń kręgowy, od którego zależą wszystkie funkcje organizmu i to na nim opierają się organy wewnętrzne. Gdy pojawia się ból, najczęściej jest spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi, dodatkowo potęgowanymi nadwagą. Bywa też, że dyskomfort powoduje osteoporoza lub zapalenie, a także, często niedoceniany, zły stan psychiczny, na przykład silny stres. By złagodzić ból lub mu zapobiegać, warto podejmować aktywność fizyczną na siłowni lub świeżym powietrzu.
Ćwiczenia na kręgosłup nie tylko pomagają w przypadku dolegliwości bólowych, ale również pozwalają na utrzymanie sprawności fizycznej. Wypracowanie prawidłowej postawy ciała pozwala na poprawienie sylwetki oraz wpływa na pracę układu oddechowego i układu krążenia, a w szerszej perspektywie rzutuje na ogólną wytrzymałość organizmu. Codzienny trening poza domem ułatwia utrzymanie elastyczności organizmu, jego stabilizacji i koordynacji. W ten sposób wypracowana współpraca poszczególnych mięśni sprawia, że wykonywanie ćwiczeń jest bezpieczniejsze i obniża prawdopodobieństwo wystąpienia urazu.
Wybierz odpowiednie ćwiczenia dla siebie
Regularne uprawianie sportów ma szereg zbawiennych skutków. Niezależnie od tego, jaki typ ćwiczeń zostanie wybrany, każdy z nich pozytywnie wpłynie na pracę całego organizmu. Zaczynając trening warto wykonać kilkuminutową rozgrzewkę, która zwiększy elastyczność i obniży możliwość wystąpienia urazu podczas dalszych ćwiczeń. Wybierając swoją aktywność warto wziąć pod uwagę ćwiczenia aerobowe wykonywane na przykład podczas biegania lub z użyciem maszyn takich jak orbitrek, stepper lub rower. Podczas tych ćwiczeń główną rolę odgrywa tlen, co umożliwia mięśniom poruszanie się w sposób ciągły.
Silniejsze mięśnie brzucha oraz grzbietu pomagają ustabilizować kręgosłup w taki sposób, by nie przeciążać go w trakcie wykonywania codziennych czynności. By tego dokonać świetnie sprawdzą się pompki, przysiady czy brzuszki. Zanim jednak przejdzie się do bardziej wymagających treningów, warto wykonać kilka prostych ćwiczeń, które ułatwią późniejszą pracę nad kręgosłupem - przygotowując się do dalszych działań, można wykonać krążenia barkami w przód i w tył lub spleść ręce za plecami i odgiąć głowę do tyłu.
Zbawienny wpływ na kręgosłup ma również joga. Jest to sposób nie tylko na pozbycie się stresu, ale też na wzmocnienie mięśni i poprawę witalności. Każda z pozycji wymaga wytrwałości i precyzji, ale pewne pozycje może wykonać każdy. Jedną z najprostszych pozycji jest na przykład koci grzbiet. Wystarczy klęknąć na macie, ułożyć kolana, stopy i ręce na szerokości bioder, a podczas wydechu opuścić głowę i wyciągnąć kręgosłup w górę, by grzbiet zrobił się wypukły. Następnie płynnie przechodzi się do drugiej części pozycji i z wdechem odchylamy głowę do tyłu, jednocześnie rozciągając kręgosłup w drugą stronę i tworząc z niego wklęśnięcie podobne do siodła.
Zapał to nie wszystko - pamiętaj o ostrożności
Przy podejmowaniu ćwiczeń na świeżym powietrzu lub na siłowni trzeba pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie - gdy podczas treningu czujemy silny dyskomfort, należy przerwać dane ćwiczenie. Warto też skonsultować się z lekarzem lub trenerem przed podjęciem bardziej wymagającej aktywności fizycznej. Ćwiczenia powinno przede wszystkim sprawiać radość, więc nie warto przeciążać się w imię szybszego osiągnięcia celu.
Zobacz
Jakie są dobre ćwiczenia na kręgosłup?
W dzisiejszym zabieganym świecie dbanie o piękną sylwetkę i dobre samopoczucie, chociaż...