Polecamy

Jakie są dobre ćwiczenia na kręgosłup?

Aktywność sportowa dla kręgosłupa

Zadbaj o kręgosłup

Jakie nawyki negatywnie wpływają na nasz kręgosłup?

Nasze codzienne, utarte przez lata przyzwyczajenia, mogą wpłynąć na pogorszenie stanu kręgosłupa, spowodować wykształcenie i pogłębienie wad postawy. Co w konsekwencji wywołać może liczne schorzenia, pogorszenie samopoczucia oraz uciążliwy, długotrwały ból. Musimy więc poznać, jakie z pozoru zwyczajne i nieszkodliwe elementy powszedniej rutyny wywierają wpływ na nasz kręgosłup.

Długie przebywanie w pozycji siedzącej

Jeśli dużo czasu siedzisz bez ruchu, pracując przy biurku, grając na komputerze lub będąc zawodowym kierowcą, musisz wiedzieć, że w ten sposób narażasz się na wystąpienie bólu w obrębie kości ogonowej. Może występować on w różnych stopniach nasilenia i być bardziej lub mniej rozległy. Ponadto często zdarza się, że promieniuje na znajdujące się w pobliżu części ciała - pośladki oraz uda. Jego charakter też się różni, może być chwilowy i szybko ustąpić, bądź przewlekły - trwający nawet tygodniami czy miesiącami. Ból w tym obszarze jest wyjątkowo dokuczliwy, powodując trudności przy siadaniu, wstawaniu oraz chodzeniu.

Kolejnym bardzo szkodliwym nawykiem jest garbienie się. Doprowadzić ono może do wykształcenia się wady postawy, jaką są okrągłe plecy. Ten defekt w naszej postawie charakteryzuje się nadmiernym uwypukleniem fizjologicznie występującej krzywizny piersiowej - kifozy piersiowej. Oprócz tego powoduje nienaturalne wychylenie głowy do przodu. Dlatego też spędzając długie godziny przed komputerem czy telewizorem zwracajmy uwagę na to, by się nie garbić oraz napominajmy także swoje dzieci.

Jak często zakładasz nogę na nogę?

Z pewnością zdarzyło Ci się zakładać nogę na nogę, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się o wpływie tego nawyku na Twój kręgosłup? Przyzwyczajenie te dotyczy głównie kobiet, choć wśród panów również można znaleźć entuzjastów tej pozycji siedzącej.

Zakładanie nogi na nogę

Długotrwałe i częste zakładanie nogi na nogę powoduje nieprawidłowe wygięcie miednicy, co wykrzywia kręgosłup, a także napięcie mięśni pleców. Prowadzić to może do pojawienia się boleści w tym obszarze, ogólnego pogorszenia samopoczucia oraz źle wpływa na stawy.

Skolioza

Nosząc torbę czy plecak na jednym ramieniu, dźwigając w jednej ręce ciężkie siatki z zakupami i ogólne nieproporcjonalne rozkładanie ciężaru jest niezwykle szkodliwe dla naszych pleców. Oznacza to, że przeciążamy bardziej jedną stronę naszego ciała. Doprowadza to do wytworzenia się poważnych defektów postawy. Najpopularniejsza z nich to skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Jest to odchylenie linii kręgosłupa od fizjologicznego stanu. Powoduje liczne negatywne dla zdrowia następstwa, między innymi są to zmiany w narządzie ruchu, jak również w narządach wewnętrznych, problemy w obszarze układem oddechowo-krążeniowego, zaburzenia sprawności czy wydolności fizycznej.

Więcej w temacie poprawnego noszenia toreb dowiecie się: http://modnagalanteria.pl/torby-sportowe/jak-nosic-torby-sportowe/yli_qaph

Kiedy podczas siedzenia wykrzywiasz się zdecydowanie bardziej na którąś ze stron, to wiedz, że również może to powodować skrzywienie kręgosłupa. Często wada ta wykształca się w okresie dzieciństwa, a potem pogłębiana jest przez lata. W początkowych stadiach bywa bagatelizowana, niezauważona, dlatego rodzice powinni zwracać uwagę na postawę swoich dzieci, gdyż szybka reakcja zapobiegnie nasileniu się wady i pozwoli ją całkowicie wyeliminować.

Jeśli wymienione wyżej nawyki występują w Twojej rutynie, warto nawet profilaktyczne zgłosić się do specjalisty. Szybkie wykrycie wady postawy pozwoli ograniczyć jej negatywne skutki, gdyż często przy ich zaawansowanych stadiach zwykła gimnastyka korekcyjna czy rehabilitacja nie wystarczą i konieczna może okazać się ryzykowna operacja.

Zobacz

Noszony rodzaj obuwia dla pozytywnej i negatywnej...

Jako główne czynniki bólów kręgosłupa uznaje się brak ruchu i siedzący tryb pracy...

Poznaj sposób na kłopoty z kręgosłupem w...

Biuro jest miejscem, które kojarzy się z długim przebywaniem w tej samej pozycji. Praca na...

Wpływ noszenia rzeczy na nasz kręgosłup

Kręgosłup to niezwykle ważny narząd umożliwiający nam poruszanie. Ponadto ochrania rdzeń...