Polecamy

Poznaj budowę swojego kręgosłupa

Aktywność sportowa dla kręgosłupa

Zadbaj o kręgosłup

Wpływ noszenia rzeczy na nasz kręgosłup

Kręgosłup to niezwykle ważny narząd umożliwiający nam poruszanie. Ponadto ochrania rdzeń kręgowy, który stanowi część ośrodkowego układu nerwowego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że sposób, w jaki nosimy torbę czy plecak, ma ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa.

Dbanie o utrzymanie go w odpowiednim stanie gwarantuje dobre samopoczucie, bowiem ból związany z jego schorzeniami jest wyjątkowo uciążliwy i nieprzyjemny. Jak w takim razie powinno się prawidłowo nosić torebki, tornistry oraz przenosić ciężkie przedmioty nie uszkadzając tego cennego narządu podpierającego całe nasze ciało?

Torebka - modny niezbędnik, czy zmora naszych pleców?

Damska torebka to świątynia skarbów, znaleźć w niej można niemalże wszystko - gdyż kobiety lubią być przygotowane na każdą ewentualność. Od kalendarzy, notesów, po nożyczki, plastry czy zabawki dla dzieci. Niektóre rodzaje toreb upodobali sobie również panowie, są to głównie aktówki oraz teczki. Niestety noszenie w nich tak wielu przeróżnych przedmiotów sprawia, że ważą one nawet po kilkanaście kilogramów. Taki ciężar bardzo niekorzystnie wpływa na nasz kręgosłup. Może doprowadzić do pojawienia się wad postawy i nieprzyjemnych dolegliwości.

Charakterystyczną cechą toreb jest to, że nosimy je na jednym ramieniu, trzymamy w ręku lub przewieszamy przez ramię. Oznacza to, że przeciążamy bardziej jedną stronę naszego ciała, gdyż ciężar nie jest rozłożony równomiernie. Doprowadzić to może do wytworzenia się poważnych defektów postawy. Przykładem jest skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Polega na odchyleniu linii kręgosłupa od jego fizjologicznego stanu. Niesie to za sobą wiele negatywnych dla zdrowia konsekwencji, którymi są zmiany w narządzie ruchu oraz narządach wewnętrznych, problemy z układem oddechowo-krążeniowym, a także zaburzenia sprawności i wydolności fizycznej. Brzmi poważnie prawda? To nic przyjemnego, a ponadto przy bardziej zaawansowanych postaciach skoliozy gimnastyka korekcyjna czy rehabilitacja nie wystarczą i wymagany być może zabieg operacyjny.

Jak mówi klasyk: ,,Lepiej zapobiegać, niż leczyć”, a więc jak zadbać odpowiednio o nasz kręgosłup nie rezygnując jednocześnie z torebki? Ważne jest jej przekładanie co jakiś czas do drugiej ręki oraz zmienianie ramienia. Idąc na zakupy lepiej wybrać torbę na kółkach, aniżeli naramienną płócienną ekotorbę lub plastikową reklamówkę. Pamiętanie o takim działaniu pozwoli uniknąć bólu i zwyrodnienia podpory całego naszego ciała.

Jak dopasować plecak

Plecak - wybawienie dla pleców, ale czy na pewno?

Istnieje powszechne przekonanie, że plecak jest lepszy dla naszego kręgosłupa niż torebka. I to oczywiście prawda, ale należy pamiętać o tym, że nieodpowiednio noszony czy źle dopasowany może również wyrządzić wiele szkód. Ogromnym błędem jest noszenie plecaka na jednym ramieniu, co przeciąża bardziej jedną stronę naszego ciała, skutkując bólami kręgosłupa czy też dolegliwościami w obrębie stawów kończyn dolnych.

Więcej o temacie plecaków dowiecie się: http://modnagalanteria.pl/plecaki/zadbaj-o-swoj-kregoslup-dlaczego-warto-zdecydowac-sie-na-plecak/lhk_gaph

A więc tak istotne jest prawidłowe noszenie plecaka na obu ramionach, co pozwala równomiernie rozłożyć ciężar. Nie powinno się również zapominać o odpowiednim wyregulowaniu szelek, tak by zapewnić idealne dopasowanie tornistra do pleców. Ponadto umieszczając w tornistrze większy ciężar, kiedy na przykład idziemy na wyprawę w góry, powinniśmy zwrócić uwagę na jego właściwe zakładanie, czyli na ugiętych kolanach, co odciąży odcinek lędźwiowy i krzyżowy kręgosłupa. Ta technika sprawdzi się także przy podnoszeniu ciężkich pudeł czy innych przedmiotów.

Pamiętając powyższe rady i zwracając większą uwagę na sposób noszenia toreb i plecaków, unikniesz nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze schorzeniami kręgosłupa, bólu karku czy napięcia mięśni. Ważne jest też wypracowywanie u dzieci od najmłodszych lat prawidłowych przyzwyczajeń.

Zobacz

Noszony rodzaj obuwia dla pozytywnej i negatywnej...

Jako główne czynniki bólów kręgosłupa uznaje się brak ruchu i siedzący tryb pracy...

Poznaj sposób na kłopoty z kręgosłupem w...

Biuro jest miejscem, które kojarzy się z długim przebywaniem w tej samej pozycji. Praca na...

Jakie nawyki negatywnie wpływają na nasz...

Nasze codzienne, utarte przez lata przyzwyczajenia, mogą wpłynąć na pogorszenie stanu...