Polecamy

Poznaj sposób na kłopoty z kręgosłupem w biurze

Statut Fundacji

Zadbaj o kręgosłup

Jak długotrwałe noszenie ciężaru wpływa na kręgosłup?

Już od lat szkolnych jesteśmy skazani na noszenie plecaków z ciężkimi podręcznikami, a natłok obowiązków powoduje, że szybko wymieniamy tornistry na torby sportowe czy torebki na ramię i nosimy je przez długie lata, często nie zdając sobie sprawy z konsekwencji takiego obciążenia dla naszego zdrowia. Czy to właśnie dlatego około 80% społeczeństwa skarży się na dolegliwości związane z bólem kręgosłupa?

Torby i plecaki a kondycja kręgosłupa

Każdego dnia nasz kręgosłup dźwiga ogromne ciężary, jednocześnie utrzymując całe ciało w pionie i będąc kluczowym elementem ludzkiego szkieletu. Bez prawidłowego zadbania o niego, może bardzo szybko odmówić posłuszeństwa. Aby uniknąć bolesnych zastrzyków, zabiegów operacyjnych czy terapii falami radiowymi, na które czekanie w kolejce może trwać nawet kilka lat, warto zatroszczyć się o bezpieczeństwo kręgosłupa również przy wykonywaniu codziennych czynności.

Jeżeli zazwyczaj nosimy nasze rzeczy w plecaku, a do tego jest on odpowiednio wyprofilowany i usztywniony, ma wystarczająco szerokie szelki, ciężar w nim nie jest zbyt duży i jest noszony na dwóch ramionach, to z pewnością nie nabawimy się bólu kręgosłupa. Większość z nas nie stosuje jednak tych wszystkich zasad, co skutkować może przeciążeniem, a w dłuższej perspektywie również skrzywieniem narządu ruchu i powstaniem przykurczy mięśni.

Zdecydowanie najgroźniejsze dla kręgosłupa jest noszenie ciężarów na jednym ramieniu. Według specjalistów, aby nie wpływało to negatywnie na zdrowie, torba nie powinna ważyć więcej niż 2 kg, jednak która z toreb sportowych czy damskich torebek waży mniej? Przecież zawsze coś z jej zawartości może nam się przydać! Taka postawa niestety jest zgubna i może skutkować poważnymi problemami związanymi z wadami postawy, zmianami zwyrodnieniowymi oraz niedokrwistością kończyny, a także skurczami mięśni, nie wspominając już o nieprzyjemnym, nasilającym się ucisku i bólu.

Torba na ramię

Dla kręgosłupa masa ciała to także obciążenie

Waga jest ciężarem, który nosimy nieprzerwanie całe życie, należy więc dbać o prawidłową masę, ponieważ każdy dodatkowy kilogram, na przykład odkładający się w okolicy brzucha, to obciążenie rzędu 7 kg dla kręgosłupa. Nadwaga jest szczególnie niebezpieczna i może powodować zbyt szybkie ścieranie się chrząstek pokrywających kości tworzące stawy kręgosłupa, a co za tym idzie prowadzić do zwyrodnień, dyskopatii i różnych deformacji.

W przypadku otyłości czy nadwagi zazwyczaj najbardziej obciążony jest odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Zbędne kilogramy mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze kręgosłupa, ale warto pamiętać, że mają one również wpływ na wiele innych narządów i organów ludzkiego ciała oraz na nasze ogólne samopoczucie.

W czasie siedzenia nacisk na kręgosłup może wynieść 2,5 razy masa ciała, dlatego należy bezwzględnie pilnować odpowiedniej wagi oraz spędzając długie godziny przy biurku czy na kanapie, zwrócić uwagę na prawidłową postawę. Jest to niezwykle ważne, gdyż w przypadku złego wsparcia kręgosłupa podczas siedzenia może być on obciążony wagą nawet 300 kg, co oczywiście prowadzi nie tylko do bólu, ale też do trudności ze schylaniem, wstawaniem, a nawet chodzeniem.

Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi terapia manualna u masażysty lub fizjoterapeuty, którzy po zdiagnozowaniu problemu będą w stanie udzielić fachowej pomocy. W przypadku wyjątkowo groźnych urazów niezbędna jest wizyta u lekarza, lecz aby jej uniknąć warto dbać o kręgosłup poprzez ćwiczenia oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała i postawy.

Zobacz

Noszony rodzaj obuwia dla pozytywnej i negatywnej...

Jako główne czynniki bólów kręgosłupa uznaje się brak ruchu i siedzący tryb pracy...

Poznaj sposób na kłopoty z kręgosłupem w...

Biuro jest miejscem, które kojarzy się z długim przebywaniem w tej samej pozycji. Praca na...

Jakie nawyki negatywnie wpływają na nasz...

Nasze codzienne, utarte przez lata przyzwyczajenia, mogą wpłynąć na pogorszenie stanu...